Taleplerimiz

Neler talep ediyoruz?

Sigortalı çalışmak istiyoruz. Can güvenliğimizin sağlanmasını istiyoruz. Çalışma saatlerimizin düzenlenmesini ve günde 6 saate indirilmesini istiyoruz. Haftada en fazla 35 saat çalışmak istiyoruz. Hafta sonları, bayramlarda izin kullanmak istiyoruz. Çalıştığımız yerlerde insanca temiz ve taze yemek istiyoruz. Sağlık sorunlarımızın çözülmesini istiyoruz. Tacize, şiddete, tecavüzlere karşı kendimizi güvende hissetmek istiyoruz. Yatılı çalışan arkadaşlarımızın belirli bir saatten sonra odasına çekilebilmesini, isterlerse dışarıya çıkabilmelerini istiyoruz. Göçmen kadın arkadaşlarımıza çalışma izni verilmesini, kaçak çalışmaktan kurtarılmasını istiyoruz. Dinsel inançlarımız, etnik kimliğimiz ya da rengimizden ötürü aşağılanmadan çalışmak istiyoruz. 6 ayda bir ücret zammı istiyoruz. 3 ayda bir ikramiye istiyoruz.

Taleplerimizi gerçekleştirmek için neler yapmalıyız?

Daha iyi koşullarda çalışmak hepimizin hakkı. Bunun için birlikte olmak zorundayız. Taleplerimizin gerçekleşmesi bizim elimizde. Sorunlarımızı ancak el ele verip gücümüze güç katarak çözebiliriz.

Göçmen kadın arkadaşlarımızla karşı karşıya gelerek değil, yan yana gelerek koşullarımızı onlarla eşitleştirerek üzerimizde oynanan oyunları geri püskürtebiliriz. Ancak birlik olursak, sendikada örgütlenirsek başarabiliriz ve kazanabiliriz. Dünyanın dört bir yanında ev işlerinde çalışan kadınlar benzer sorunlarla karşı karşıya. Onların bu sorunlarını çözmek için sendikalarda örgütleniyorlar. Biz de gücümüzü sendikada birleştirmeliyiz. Haklarımızı ancak sendikada örgütlenerek alabiliriz. İşverenler bizim yalnız olmadığımızı, tek tek kadınlar olmadığımızı görmelilerdir. Aksi halde, her gün birimiz kapının önüne konmaktan, işten atılma tehdidinden ve tacizlerden de kurtulamayız.

Kendimize, emeğimize, kimliğimize, kişiliğimize sahip çıkmak için mücadelemizi hep birlikte verelim. Ev işçisi kadınlar olarak yılmadan usanmadan sendikada sahip çıkalım. Kölelik koşullarını geride bırakıp insanca koşullarda çalışmak ve yaşamak için mücadele verelim.