Ev İşçilerinin Sorunları

Sosyal güvencemiz yok. Sigortasız çalışıyoruz. İş tanımımız yok. Birçok iş yapmak zorunda kalıyoruz. Tacize, hakarete, şiddete, tecavüze uğruyoruz. İzin günlerimiz belli değil. Çalışma saatlerimiz belli değil. Yasal sürelerden çok daha fazla çalışıyoruz. Fazla mesai ücreti alamıyoruz.

Rahat yemek yiyemiyoruz. Temiz, taze yemek yemeği bırakın bazı yerlerde aç bile bırakılıyoruz. Temizlikte kullandığımız kimyasal maddeler nedeniyle sağlığımız bozuluyor. Astım, kanser, bel fıtığı, kireçlenme, romatizma, menüsküs yaygın hastalıklarımız.

Yaşadığımız kötü koşullardan ve maruz kaldığımız davranışlardan dolayı psikolojik rahatsızlıklar yaşıyoruz. İş kazaları geçirip, ölüyor ya da sakat kalıyoruz. Göçmen kadın arkadaşlarımız ise çifte sömürüye maruz kalıyor. Biz sigortasız, güvencesiz çalışırken göçmen arkadaşlarımız kaçak olarak çalışmak zorunda kalıyor. Göçmen kadın arkadaşlarımızla karşı karşıya getiriliyoruz. Onları bize karşı kullanıp ücretimizi düşürüyorlar.

Dinsel inançlarımızdan, etnik kimliklerimizden ve rengimizden ötürü ayrımcılığa uğruyoruz. Oldukça kötü koşullarda hiç sosyal güvencemiz olmadan çalışıyoruz. Sorunlarımızı, yaşadıklarımızı daha da çoğaltabiliriz. Geleceğimiz işverenin iki dudağı arasında.